BakeMax BMPLS7IE020 Heavy Duty Countertop 24” Electric Thermostatic Flat Top Griddle
BakeMax Electric Griddles are reliable solutions designed for professional grilling applications. Features a 3/4” highly polished steel griddle plate that holds temperatures and has quick recovery. Each 12” Section on the griddle has its own individual control. Perfect for Restaurants, Cafes and Hotels.
Features:
  • Hygienic & Easy to Clean Stainless-Steel Construction
  • Thermostatic Controls with a Temperature Range of 150-500°F
  • 3/4” Thick Polished Steel Griddle Plate
  • Each 12” section is Controlled Individually
  • 3.25” Deep Front Grease Trap
  • 5” x 20” Removeable Grease Tray
  • Heavy-Duty 4” Adjustable Legs
  • 2-Year Limited Warranty
*Field Convertible to Single Phase (58A)
Product Details
Production Output: 8000W
Capacity: 24 Inches
Construction: Stainless Steel
Controls Type: Manual
Design: Countertop
Type of Door: no door
Warranty Duration: Two Years
Optional Accessories
1-Year Extended Warranty
Part #: WR00001
2-Year Extended Warranty
Part #: WR00002
Dimensions and Weights
Product
Width: 24"
Depth: 34.6"
Height: 17.24"
Weight: 220 pounds
Shipping
Width: 26"
Depth: 38"
Height: 25"